Search
  • istanbulartresiden

Serhiy Savchenko. The Quarantine Residency.


Serhiy Savchenko One of the artists-participants of the #İstanbul Artist Residency (İAR). The #quarantine has made its' adjustments to the plans of each of us. The quarantine has cut Serhiy off from his gallery, which he had opened in #Gdansk of Poland last year. He is now in his hometown in #Lviv, Ukraine. And while the quarantine has closed his #gallery, Serhiy does not stop working and thinking ... He has shared his thoughts with us for the Quarantine Residency project:

"Quarantine. The planet is asking for a pause. She wants people to be at home ... Human and Fight / Struggle. Throughout history, people have fought / struggled. Between themselves and with themselves, they fought for the land, for women, for gold, for technology, and also for #time. Yes, time, which is the main value of recent decades. People saved time, had made quick decisions in it, bought time expensively, were clogged with time, and considered it almost a deity... In today's situation, we have the opportunity to consider time, comprehend it from a new perspective, and to interpret it differently, in the end, to reconcile with it. After all, everything around us appears the way we are able to see it. In the conditions in which we all have fell into, we need to use this ability, just to survive.”

----- Serhiy Savchenko İstanbul Artist Residency (İAR: İstanbul sanat Residansı) sanatçı-katılımcılarından biri. Bu #karantina, her birimizin planlarında kendi ayarlamaların yaptı. Karantina, Serhiy'i, geçen yıl Gdansk'ta (#Polonya) açtığı sanat galerisinden kesti. Şimdi Ukrayna'nın Lviv kentinde memleketinde yaşıyor. Karantina sanant galerisini kapatırken, Serhiy çalışmayı ve düşünmeyi bırakmıyor ... Quarantine Residency (QR: Karantina Residansı / İkameti) projesi için düşüncelerini bizimle paylaştı: "Karantina. Gezegen bir duraklama istiyor. İnsanların evde olmasını istiyor ... İnsan ve Savaş / Mücadele. Tarih boyunca insanlar savaştı / mücadele etti. Kendi aralarında ve kendileriyle birlikte: toprak için, kadınlar için, altın için, teknoloji için ve ayrıca zaman için savaştılar. Evet, son on yılların ana değeri olan zamandır. İnsanlar zamandan tasarruf ettiler, hızlı kararlar verdiler bu zaman içinde, pahalı bir bedelde satın aldılar, zamanla tıkandılar ve neredeyse bir tanrı olarak gördüler zamanı... Bugünün durumunda ise, zamanı yeniden düşünme, yeni bir bakış açısından anlama ve sonunda farklı şekilde yorumlama fırsatına sahibiz. Sonuçta, etrafımızdaki her şeyi görebildiğimiz şekilde gözüküyor. Hepimizin içine düştüğümüz koşullarda, sadece hayatta kalmak için bu yeteneği kullanmamız gerekiyor. ”

32 views0 comments

Recent Posts

See All

İstanbul Artist Residenc Ajans Sanat ve Organizasyon

Bostancı Mah. E 80 Yanyol Cad. No: 2A Kadıköy/İstanbul

  • White Instagram Icon
  • Facebook Clean